تور مشهد

سوال

از آن جایی که در گذشته مشهد در امتداد جاده ابریشم که یکی از مهم ترین مسیرهای حمل و نقل بود قرار داشت، دومین شهر بزرگ ایران به حساب می آید. شهرت شهر مشهد در درجه ی اول به واسطه ی قرار داشتن یکی از بزرگ ترین اماکن مذهبی ایران در این مکان می باشد. همچنین مشهد خاستگاه فرهنگ ها و غذاهای متنوع فراوانی نیز می باشد. در ادامه با سیر و گشت همراه باشید تا با تور ارزان مشهد بیشتر آشنا شوید.

شهر مشهد

حرم مطهر امام رضا (ع)

علاوه بر شهر مذهبی ایران، مشهد شهر مقدس ایران نیز نامیده می شود زیرا منزلگاه مقبره و حرم امام هشتم شیعیان، امام رضا (ع) است. هر ساله میلیون ها زائر از سرتاسر جهان در این حرم گرد هم می آیند. رسم بر این است که به محض ورود به حرم اندکی مکث کرده و سر را رو به گنبد اصلی به منظور سلام دادن به امام رضا (ع) خم کنید.
در واقع مردم این شهر نیز در مواقعی که در حرم حضور می یابند به نشانه ی عشق و احترام به امام رضا (ع) همین کار را انجام می دهند. همان طور که به زائران خانه خدا حاجی می گویند، به زائران حرم امام رضا(ع) نیز “مشهدی” می گویند. زائران ایرانی حرم امام رضا (ع) معمولا از اطرافیان خود عبارت “التماس دعا” را می شنوند. بر اساس برخی اندازه گیری های انجام شده حرم امام رضا (ع) یکی از بزرگترین اماکن مذهبی جهان به شمار می آید. همچنین حرم امام رضا (ع) به واسطه کاشی کاری های خوش نقش و نگار و آیینه کاری ها، خطاطی های زیبای زبان عربی و تعداد زیاد حیاط ها بسیار مجلل است. اگر چه عکاسی در داخل ممنوع است اما می توان با دوربین گوشی از محوطه ی بیرون حرم عکس برداری کرد. زائران غیر مسلمان اجازه ی ورود به حیاط حرم را دارند اما به عنوان یک قانون کلی ورود آن ها به داخل حرم ممنوع است.

بازار زعفران
بازار زعفران

زعفران یکی از گران قیمت ترین ادویه های موجود در جهان می باشد. بوی مطبوع زعفران زائران را به خرید این ادویه ی سرخ رنگ که با مقیاس مثقال (یک واحد وزن معادل ۵ گرم) فروخته می شود، وادار می کند.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی

آرامگاه شاعر ایرانی، حکیم ابوالقاسم فردوسی در شهر توس که در ۴۰ کیلومتری شهر مشهد قرار دارد واقع شده است. از آن جایی که در کتاب شعر حماسی وی، شاهنامه هیچ گونه لغت عربی یافت نمی شود، فردوسی را به عنوان ناجی زبان فارسی می شناسند. این آرامگاه بزرگ و سفید رنگ با استفاده از برخی تصاویر کتاب شاهنامه آراسته شده است و جزو مکان هایی می باشد که تمامی افراد علاقه مند به فرهنگ ایرانی لازم است از آن دیدن کنند.

شیشلیک

شیشلیک

شیشلیک در بسیاری از کشورها رایج است اما تنها مکانی که در آن شیشلیک اصیل ایرانی یافت می شود فقط شهر مشهد است. به تکه های گوشت بره با استخوان که پس از خواباندن در روغن زیتون و زعفران به سیخ کشیده می شوند شیشلیک گفته می شود. در محله ی شاندیز مشهد رستوران ها و مغازه های بسیار زیادی وجود دارد که شیشلیک سرو می کنند.

منبع: شهر مشهد

در حال بررسی 0
آژانس های مسافرتی seirogasht 7 ماه 1 پاسخ 1209 دیده شده 0

درباره seirogasht

پاسخ ( 1 )

  1. میرید زیارت سیاحت هم از دست ندید
    میتونین جاهای دیدنی مشهد رو به همراه عکسای با کیفیت و اطلاعات کامل حتی ساعات بازدید و قیمت بلیت در سایت ما ببینید
    http://destription.com/fa/iran/city/mashhad


    ضمیمه ها

ارسال یک پاسخ